3commas.io Smart Trade Eğitimi

3commas.io Smart Trade Eğitimi

Smart Trade, alış ve satış parametrelerini kendi hedefleriniz doğrultusunda belirleyip, birçok otomatik fonksiyondan yararlanarak al-sat veya sat-al işlemlerinizi gerçekleştireceğiniz kısımdır. Borsa ekranınızda gerçekleştirebildiğiniz basit al-sat emirlerine ek olarak; takip eden al ve sat emirleri, kademeli satış emirleri gibi özellikleri barındırır. 5 ana modu vardır;

1.Buy/Sell: Basit al-sat paneli

2.Smart Trade: Gelişmiş al-sat

3.Smart Sell: Gelişmiş sat (elinizdeki coinleri satmak için)

4.Smart Cover: Gelişmiş sat-al (elinizdeki coinleri satıp, düşük fiyattan geri almak için)

5.Smart Buy: Gelişmiş al (satmış olduğunuz coinleri geri almak için)

SMART TRADE — GENEL GÖRÜNÜM

Panel Açma-Kapama ve Borsa-Parite Seçimi

En üstte bulunan butonlar ile Smart Trade ekranınızda bulunmasını istediğiniz panelleri seçebilirsiniz. Hemen altındaki kısımda işlem yapmak istediğiniz hesabınızı ve hangi paritede işlem yapacağınızı seçebilirsiniz.

Paneller;

Signals ve Tradingview Panelleri

Tradingveiw: Seçmiş olduğunuz paritenin Tradingview grafiğini ve borsanızdaki alış satış emirlerini görüntüler.

Signals: 3commas tarafından Tradingview indikatörleri doğrultusunda verilen sinyaller yer alır. Burada yer alan sinyallere göre işlem yapılmasını tavsiye etmiyoruz.

Trade Terminal: 5 farklı işlem tipi seçeneğinde, hedef parametrelerinizi girip işlem açtığınız kısım. Aşağıda daha detaylı inceleyeceğiz.

Orders and Positions: En üstte seçmiş olduğunuz borsadanızdaki tüm açık emir ve pozisyonlarınızın detaylarının göründüğü alandır. Sadece Smart Trade emirlerinizi değil; DCA Bot, Terminal, GRID Bot veya borsanızda kendi oluşturduğunuz emirlerinizin tümünü gösterir. Borsanızda aktif emirleri ve pozisyonları görüntülediğinizde göreceğiniz emirlerdir diyebiliriz. 3commas platformu dışında oluşturulan bir emir var ise, “Not linked to 3commas” uyarısı ile belirtilir.

Aktif İşlemler

Active & History: En üstteki panel butonlarından bağımsız, Smart Trade ekranının en altında bulunan, aktif Smart Trade’lerinizin anlık durumunu veya tamamlanmış işlemlerinizin detaylarını gösteren kısımdır. Buranın da detaylarını en aşağıda anlatacağız.

TRADE TERMINAL

Trade Terminal kısmında öncelikle dikkat edilmesi gereken konu müsait varlıklardır. Müsait varlıklar, elinizdeki herhangi bir emire bağlanmamış varlıklardır.

Seçmiş olduğunuz paritede, yapmak istediğiniz Smart Trade türünde; Buy, Sell veya Units kısımlarında sağ üstte mavi font ile alış veya satış için müsait varlıklarınız belirtilir. Müsait varlıklarınızla ilgili şuna dikkat etmeniz gerekir; eğer DCA Bot kullanıyorsanız ve Trailing açık ise, almış olduğunuz coinler için henüz satış emiri girilmediği için, botun ileride satım yapacağı coinleri satmamalısınız. Satmanız durumunda DCA Bot’unuz “Take Profit Error” verecektir (satmak için aldığı coinleri bulamayıp satamıyor demektir).

1. BUY/SELL

Buy/Sell

En basit alış-satış bölümüdür.

Units; almak veya satmak istediğiniz coin adedini girersiniz.

Limit-Market: Belirlediğiniz bir fiyattan mı yoksa piyasa fiyatından mı alış veya satış yapacağınızı seçersiniz.

Price: Alış veya satım fiyatınızı girersiniz (Limit seçili ise. Market seçili olduğunda otomatik olarak anlık piyasa fiyatı görünür).

Total: Toplamda ne kadarlık alış veya satım yapacağınız hesaplanıp burada görünür. Dilerseniz Units yerine Total kısmına toplamda ne kadarlık alış veya satım yapmak istediğinizi girerek de işlem yapabilirsiniz.

100% 5% 10% 25% 50%: Toplam müsait varlıklarınızın belirtilen yüzdelerdeki kısmı ile işlem yapmak isterseniz direkt bu butonlara tıklarsınız ve Units ile Total değerleri otomatik olarak doldurulur.

Buy veya Sell butonlarına tıklayarak alış-satış emirlerinizi verirsiniz ve aşağıdaki gibi bir onay penceresi ile yapmak istediğiniz işlemiz özeti sunularak onayınız istenir. Bu kısımda dilerseniz işleminizle ilgili notlar kaydedebilirsiniz.

Onay Penceresi

2. SMART TRADE

Smart Trade

Smart Trade dilerseniz sadece alış, dilerseniz hem alış hem de satış emirlerinizi bir arada verebileceğiniz kısımdır. Sadece alış yapacak iseniz ilk bölümü kullanabilirsiniz. Alış ile beraber satış emirlerinizi de girmek isterseniz “Set Take Profit”e tıklayarak ortadaki satış bölümünü açabilir, Stop Loss kullanacaksanız “Set Stop Loss”a tıklayarak sondaki Stop Loss bölümünü açabilirsiniz.

a) Smart Trade – Alış

Alış kısmında sağ üstte müsait varlıklarınız görünür. Almak istediğiniz miktarı dilerseniz Units kısmından adet bazında veya Total kısmından toplam bütçe bazında belirleyebilirsiniz. Price kısmındaki butonlar ile 3 ana emir tipinde alış yapabilirsiniz;

Smart Trade — Limit Buy

Limit: Limit seçili iken hemen altındaki kutucuğa alış yapmak istediğiniz fiyatı girerek tam olarak bu fiyattan alış emirlerinizi kaydedersiniz ve emir borsa defterine kaydedilir.

Smart Trade — Market Buy

Market: Market seçili iken anlık piyasa fiyatından alış gerçekleştirirsiniz.

Smart Trade — Conditional Buy

Cond.: Conditional (koşullu emir) seçili iken, stop-limit türü emir verebilirsiniz. Bu emirler, seçili paritenizin fiyatı, Price bölümünde belirleyeceğiniz fiyata ulaşırsa borsanıza iletilir. Ulaşmaz ise borsada emir defterine herhangi bir kayıt girmez.

Eğer Cond. Limit Order seçili ise, paritenin fiyatı Price’ta belirlediğiniz fiyata ulaşırsa, Order price bölümünde belirleyeceğiniz alış fiyatından borsaya emir iletilir. Market Order seçili ise, paritenin fiyatı Price’ta belirlediğiniz fiyata ulaştığı anda anlık piyasa fiyatından alış emriniz gerçekleştirilir.

Trailing Buy: Takip eden alış emirlerinde, alış fiyatınız, anlık fiyatın hareketlerine göre belli olacağı için Limit türünde verilemez. Yalnızca Market veya Conditional:Market Order olarak verilebilir. Trailing buy şu şekilde işler;

Smart Trade — Trailing Buy

Trailing Buy’ı yanındaki buton ile aktifleştirip kutucuğa fiyat takip yüzdesini gireriz. 3commas yüzdelik değerlerde borsanın standart komisyonlarını da hesaplar ancak daha net oturması adına şimdilik komisyonları düşünmeyeceğiz.

Fotoğraftaki parametrelere göre anlık fiyat ne zaman 56044.48’in %2’si kadar (1120.88) yükselirse, alım gerçekleşir. Hiç bu tutarda artmadan düşüşe devam ederse, ilk 1120.88 artışta alım gerçekleşir. Örneğin işlemi açtığımız andan itibaren fiyat düşüşüne devam etti ve 52000 oldu. Sonrasında artışa geçti ve 53120.88 oldu. Bu durumda alış emriniz Piyasa fiyatı üzerinden borsaya iletilir. Emir Piyasa tipinden iletildiği ve o anlık minimum satışlar ne ise onları alacağınız için tam olarak 53120.88’den alamayabilirsiniz. Eğer işlem yaptığınız parite düşük hacimliyse ve/veya çok ani dalgalanmalar mevcutsa, trailing ile işlem yapmayı önermiyoruz.

Hemen takibe başlamak için Price:Market (yukarıdaki örnekteki gibi), belirlediğimiz fiyata düşüş olunca takibe başlamak için Price:Cond. Market Order seçili olmalıdır. Bu durumda örneğin Price kısmına 55000 yazıp trailing %10 belirlediğimizde, fiyat 55000’e gelip 5500 artmadığı sürece düşüşü takip eder, ilk 5500 yükselişte Piyasa fiyatından alış emirimiz iletilir.

Trailing Buy açık ise, alış fiyatınız henüz bilinmediği için aşağıda anlatacağımız Satış ve Stop-Loss kısımlarında, sabit bir fiyattan satış veya stop-loss emiri giremezsiniz. Satış fiyatınızı veya stop-lossunuzu % cinsinden girebilirsiniz. Alım gerçekleştikten sonra bu yüzdeye göre satış fiyatınız ve stop-loss fiyatınız hesaplanır.

b) Smart Trade — Satış

Yukarıda alış parametrelerini girdiğimiz işlemin, satış stratejisini de belirlemek istiyorsak, ortada bulunan satış bölümünü “Set Take Profit” butonuna tıklayarak açıyoruz.

Burada 2 tür satış emiri iletebiliyoruz; Limit Order ve Market Order;

Take Profit Limit Order — Trailing Buy yapılmadan

Limit Order: Satış fiyatını veya % kar hedefimizi girerek satış emirimizi oluştururuz. Eğer alış esnasında Trailing Buy kullandıysak, fiyat giremeyiz, aşağıdaki gibi sadece % kar hedefi girebiliriz;

Take Profit Limit Order — Trailing Buy yapılmış ise

Limit Order türünde Trailing Take Profit yapılamamaktadır. Trailing Take Profit seçildiğinde otomatik olarak Market Order’a geçeriz.

Take Profit Market Order — Trailing Buy yapılmamış ise

Market Order: Fiyat belirlediğiniz satış fiyatı veya %’ye ulaştığında Piyasa fiyatından satışlar gerçekleştirir. Market Order’da satış fiyatı belirlerken 3 seçeneğimiz vardır. Fiyat bu seçeneklerden hangisine ulaşırsa işleminizin gerçekleştirilmesini istediğinizi seçersiniz;

Last: Son alım satım yapılan fiyat. Genelde Last kullanılır.

Bid: Emir defterindeki en yüksek alış emiri.

Ask: Emir defterindeki en düşük satış emiri.

Split Targets: Kademeli satış emirleri girmemizi sağlayan kısımdır. Almış olduğunuz coinlerin belirleyeceğiniz bir kısmını belirleyeceğiniz fiyatlardan parçalı olarak satmanızı sağlar. Örneğin 10 adet coin aldınız. 3 tanesini %3, 3 tanesini %5, 4 tanesini %10 kar ile satmak istiyorsunuz. Yani elinizdeki coinlerin satışını %30, %30 ve %40 miktarlarda gerçekleştireceksiniz;

Split Targets butonuna tıklayın. Satış hedefindeki yüzdelik değere %3, Volume kısmına %30 yazın, Add TP target’a tıklayın. (Eğer alış esnasında Trailing Buy kullanmadıysanız, Split Targets’ta satış hedefinizi kar yüzdesi yerine fiyat olarak da girebilirsiniz).

Split Target

İlk kademe bilgileriniz ve kalan bakiyeniz gösterilecek. Örneğimizdeki ikinci kademe için Satış hedefindeki yüzdelik değere %5, Volume kısmına %30 yazın, Add TP target’a tıklayın.

İlk iki kademe bilgileriniz ve kalan bakiyeniz gösterilecek. Örneğimizdeki üçüncü kademe için Satış hedefindeki yüzdelik değere %10, Volume kısmına %40 yazın, Add TP target’a tıklayın.

Split Target

3 kademeli satış stratejimiz oluşturuldu. Split Targets kullanırken almış olduğunuz tüm coinleri satmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz 10 adet aldığınız coini 3 adet %3, 3 adet %5 karlarla satıp kalanını cüzdanınızda tutabilirsiniz. Bunun için örneğimizdeki son %10 karlı %40 miktardaki satışı girmemeniz yeterlidir.

Trailing Take Profit: Fiyatı takip eden satış emiridir. Aktif edildiğinde otomatik olarak Market Order’a geçersiniz. Henüz satış fiyatı belli olmadığı için Limit Order verilemez.

Trailing

Fotoğraftaki gibi 10% tetikleyici hedef, -5% belirlediğimiz durumda;

Fiyat alış ortalamamızın %10 üzerine çıktığında, ilk alış fiyatımıza göre %5 düşmeden artışına devam ettiği sürece takip eder, ilk %5 düşüşünde Piyasa fiyatından satış gerçekleştiririz. Borsa komisyonlarını hesaba katmaz isek; Örneğin 55000’den alım yaptık, fiyat 60500 olduğunda trailing aktifleşir ve tepe yaptığı her noktadan 2750 düşüş gelmediği sürece fiyatı takip eder. 60500’e değer değmez 2750 düşerse o an satar. 60500’e değip, 59000’e çekilirse satmaz ve tekrar 65000’e yükselirse bu sefer 62250’ye çekilmeyi bekler.

Eğer işlem yaptığınız parite düşük hacimliyse ve/veya çok ani dalgalanmalar mevcutsa, trailing ile işlem yapmayı önermiyoruz.

Eğer Split Targets kullanıyorsanız, Trailing Take Profit sadece son satış için aktif olacaktır. Split Targets kısmındaki örneğimize dönecek olursak;

Split Target Trailing

İlk iki satışınız takipsiz, son satışınız %5 takip ile (ilk alış fiyatınızın %5’i, güncel fiyatın değil) gerçekleştirilir.

c) Smart Trade-Stop Loss

Alış ve Satış parametrelerini girdiğimiz işleme bir de Stop-Loss tanımlamak için en sağdaki bölümde “Set Stop Loss” butonuna tıklıyoruz.

Stop Loss

Burada da 2 tür emir girebiliriz: Conditional Limit Order veya Market Order

Stop Loss

Conditional Limit Order: Stop-loss emriniz hemen emir defterine girmez. Fiyat ilk kutucukta belirtilen yere inerse, Order price’ta belirteceğiniz fiyattan satış emiri gönderilir. Bu durumda 55000’den aldığımız coin %4 düşerek 52800’e inerse, 52700’den satış emiriniz borsaya iletilir. Fiyat 52700’e düşerse stop olunur ve bu fiyattan elinizdekiler satılır. Eğer 52700’e düşmez ve yükselirse stop olunmaz.

Market Order: Fiyat ilk kutucukta belirtilen yere inerse anında piyasa fiyatından satış gerçekleştirilir.

Stop Loss

Stop Loss Timeout: Bu seçenek fiyatın ani dalgalanması veya iğne atması sebebiyle stoplarınızın patlamasının önüne geçmek içindir. Fiyat 52800’ün altına indiğinde 300 saniye bekler ve hala altında ise 52700’den satış emri gönderilir. 300 saniye sonra eğer fiyat 52800 üzerinde ise emir gönderilmez, 52800 altında ama 52700 üzerinde ise emir gönderilir, 52700 altında ise piyasa fiyatından satış gerçekleştirilir.

Market Order seçili ise Last’ta belirlediğiniz fiyatın altına inip 300 saniye sonra hala altında ise piyasa fiyatından satış emiri iletilir.

Stop Loss Timeout, ani iğnelerden sizi koruyacağı gibi, zamanından daha geç stop olmanıza ve zararınızın daha fazla olmasına da sebep olabilir. Dikkatli kullanılması gerekir.

Stop Loss

Trailing Stop Loss açık ise, stop noktanız, fiyat yükseldikçe otomatik olarak artar. Fiyatı, ilk alış fiyatınızın stop loss yüzdesi ile çarpımından çıkan sonuç kadar arkadan takip eder. Örneğin 55000’e alıp %4 stop loss koyduğumuz bir işlemde, fiyatın 2200 altına stop koyulur. Fiyat durmadan artıp 70000 olduğunda da yine 2200 altındadır.

Tüm parametrelerinizi girip Create Trade butonuna tıkladığınızda, açmak üzere olduğunuz işlemin detaylarının bulunduğu özet pencere görüntülenir ve onayınız istenir. Bu kısımda dilerseniz işleminizle ilgili notlar kaydedebilirsiniz.

3. SMART SELL

Elinizde bulunan coinler için satış işlemi açabileceğiniz kısımdır. Smart Trade’den farkı, alış yapılmaması, sadece satışa yönelik olmasıdır.

Soldaki bölümde sağ üstte seçili paritede ne kadar müsait varlığınız olduğu görüntülenir. Units kısmında satışını yapmak istediğiniz toplam coin miktarını girersiniz. Bought price kısmına, satmak istediğiniz coinlerin alış fiyatını (parçalı alış yapıldı ise alış ortalamanızı) girersiniz. 2. ve 3. bölümde de Satış ve Stop-Loss ayarlarınızı yapabilirsiniz. Bu bölümlerle ilgili bilgileri yukarıdaki Smart Trade bölümünde detaylıca anlatmıştık.

4. SMART COVER

Smart Cover, sahip olduğunuz coinleri satıp daha sonra ucuza satın alarak kar etmenizi sağlar. Smart Trade’in ters yönlüsü diyebiliriz.

Bildiğimiz short işlemlerdeki gibi; eğer düşüş beklentiniz var ise elinizdeki coinleri satıp, aynı adette coini daha ucuza tekrar alabilirsiniz. Veya karda olan bir long pozisyonunuzda fiyatın geçici bir süreliğine yükselip düşeceğini öngörüyorsunuz, yükseleceğini düşündüğünüz noktaya satış, sonra düşeceği noktaya yeniden alış emiri girerek bu hareketten kar alabilirsiniz.

Buy/Sell, Smart Trade ve Smart Sell’den farklı olarak bu kısımda ilk bölüm Satış, orta bölüm Geri Alış, son bölüm Stop-Loss’tur.

a) Smart Cover — Satış

Smart Cover

İlk bölümde sağ üstte müsait varlıklarınız görünür. Units kısmında, elinizdeki coinlerin ne kadarını satıp daha sonra geri alacağınızı belirlersiniz. Burada da 3 çeşit emir tipi vardır;

Limit Order: 100 adet DOT’u, 37.2’den sat.

Limit: Belirlediğiniz fiyattan satış yaparsınız. Tüm satışlar bu fiyattan gerçekleşir

Market Order: 100 adet DOT’u, piyasa fiyatından sat.

Market: Piyasada anlık fiyat neyse ondan satış yaparsınız.

Cond. Limit Order: 100 adet DOT’u, DOT fiyatı 37’nin üzerine çıkarsa, 37.2’den satış emiri gönder.

Cond.: Conditional (koşullu) emirlerde Limit seçerseniz fiyat belirlediğiniz noktanın üstüne çıktığında Order Price’ta belirlediğiniz fiyattan satış emiriniz iletilir ve bu fiyattan satışlar gerçekleşir. Market seçerseniz, fiyat belirlediğiniz noktanın üstüne çıktığında piyasadaki anlık fiyatlardan satışınız gerçekleşir.

Trailing Sell: Takip eden satış emirlerinde, satış fiyatı, anlık fiyatın hareketlerine göre belli olacağı için Limit türünde verilemez. Yalnızca Market veya Conditional:Market Order olarak verilebilir. Trailing sell şu şekilde işler;

Trailing Sell’i yanındaki buton ile aktifleştirip kutucuğa fiyat takip yüzdesini gireriz. 3commas yüzdelik değerlerde borsanın standart komisyonlarını da hesaplar ancak daha net oturması adına şimdilik komisyonları düşünmeyeceğiz.

Fotoğraftaki parametrelere göre anlık fiyat ne zaman işlemi oluşturduğumuzdaki piyasa fiyatının (36.793’ün) %2’si kadar (0.7358) düşerse, alım gerçekleşir. Hiç bu tutarda düşmeden artışa devam ederse, ilk 0.7358 düşüşte satışı gerçekleşir. Örneğin işlemi açtığımız andan itibaren fiyat yükselişe devam etti ve 37.5 oldu. Sonrasında düşüşe geçti ve 36.7642 oldu. Bu durumda satış emriniz Piyasa fiyatı üzerinden borsaya iletilir. Emir Piyasa tipinden iletildiği ve o anlık maksimum alışlar ne ise onlara satacağınız için tam olarak 36.7642’den satamayabilirsiniz. Eğer işlem yaptığınız parite düşük hacimliyse ve/veya çok ani dalgalanmalar mevcutsa, trailing ile işlem yapmayı önermiyoruz.

Hemen takibe başlamak için Price:Market (yukarıdaki örnekteki gibi), belirlediğimiz fiyata yükseliş olunca takibe başlamak için Price:Cond. Market Order seçili olmalıdır. Bu durumda örneğin Price kısmına 39 yazıp trailing %10 belirlediğimizde, fiyat 39’a gelip 3.9 azalmadığı sürece yükselişi takip eder, ilk 3.9 düşüşte Piyasa fiyatından alış emirimiz iletilir.

Trailing Sell açık ise, satış fiyatınız henüz bilinmediği için aşağıda anlatacağımız Geri Alış ve Stop-Loss kısımlarında, sabit bir fiyattan satış veya stop-loss emiri giremezsiniz. Satış fiyatınızı veya stop-lossunuzu % cinsinden girebilirsiniz. Satış gerçekleştikten sonra bu yüzdeye göre geri alış fiyatınız ve stop-loss fiyatınız hesaplanır.

a) Smart Cover — Geri Alış

Ortadaki bölümde “Set Take Profit” butonuna tıklayarak geri alış parametrelerini gireceğimiz kısmı açıyoruz.

2 emir tipinde alış gerçekleştirebiliriz; sabit fiyattan veya kar yüzdesinden alış yaptığımız Limit Order ve piyasa fiyatından alış yaptığımız Market Order. Eğer ilk satışımızı Trailing Sell ile gerçekleştirdiysek, Limit Order’da fiyat belirtemeyiz, yalnızca kar yüzdesi belirtebiliriz. Market Order’daki 3 fiyat seçeneği aşağıdaki gibidir;

Last: Son alım satım yapılan fiyat. Genelde Last kullanılır.

Bid: Emir defterindeki en yüksek alış emiri.

Ask: Emir defterindeki en düşük satış emiri.

Split Targets: Kademeli alış emirleri girmemizi sağlayan kısımdır. Satmış olduğunuz coinlerin belirleyeceğiniz bir kısmını belirleyeceğiniz fiyatlardan parçalı olarak geri almanızı sağlar. Örneğin 100 adet coin sattınız. 30 tanesini %3, 30 tanesini %5, 40 tanesini %10 kar ile satmak istiyorsunuz.

Splite tıklayarak ilk kademe bilgilerinizi girin. Alış fiyatı veya yüzdenizi (-3%) girin ve satmış olduklarınızın ne kadarını (30%) geri alacağınızı girip Add TP Target’a tıklayın. Diğer kademeler için de bu işlemi tekrarlayın.

Son kademenizi de ekledikten sonra bu şekilde görünecektir. Dilerseniz tamamını geri almak zorunda değilsiniz.

Trailing Take Profit: Smart Cover’da da trailing take profit işlemi kullanabilirsiniz.

Fiyatı takip eden alış emiridir. Aktif edildiğinde otomatik olarak Market Order’a geçersiniz. Henüz alış fiyatı belli olmadığı için Limit Order verilemez.

Fotoğraftaki gibi -10% tetikleyici hedef, 5% belirlediğimiz durumda;

Fiyat satış ortalamamızın %10 altına indiğinde, ilk satış fiyatımıza göre %5 artmadan düşüşe devam ettiği sürece takip eder, ilk %5 artışında Piyasa fiyatından alış gerçekleştiririz. Borsa komisyonlarını hesaba katmaz isek; Örneğin 40’tan satış yaptık, fiyat 36 olduğunda trailing aktifleşir ve dip yaptığı her noktadan 2 artış gelmediği sürece fiyatı takip eder. 36’ya değer değmez 2 artarsa o an alır. 36’ya değip, 37’ye çıkarsa satmaz ve tekrar 30’a düşerse bu sefer 32’ye çıkmasını bekler.

Eğer işlem yaptığınız parite düşük hacimliyse ve/veya çok ani dalgalanmalar mevcutsa, trailing ile işlem yapmayı önermiyoruz.

Eğer Split Targets kullanıyorsanız, Trailing Take Profit sadece son alış için aktif olacaktır. Split Targets kısmındaki örneğimize dönecek olursak;

İlk iki alışımız takipsiz, son alışımız %5 takip ile (ilk satış fiyatımızın %5’i, güncel fiyatın değil) gerçekleştirilir.

c) Smart Trade-Stop Loss

Alış ve Satış parametrelerini girdiğimiz işleme bir de Stop-Loss tanımlamak için en sağdaki bölümde “Set Stop Loss” butonuna tıklıyoruz.

Burada da 2 tür emir girebiliriz: Conditional Limit Order veya Market Order

Conditional Limit Order: Stop-loss emiriniz hemen emir defterine girmez. Fiyat ilk kutucukta belirtilen yere çıkarsa, Order price’ta belirteceğiniz fiyattan alış emiri girersiniz. Bu örnekte 40’tan sattığımız coin %5 artarak 42’ye gelirse, 42.2’den satış emiriniz borsaya iletilir. Fiyat 42.2’ye çıkarsa stop olunur ve bu fiyattan geri alış gerçekleştirilir. Eğer 42.2’ye çıkmaz ve düşerse stop olunmaz.

Market Order: Fiyat ilk kutucukta belirtilen yere çıkarsa anında piyasa fiyatından satış gerçekleştirilir.

Stop Loss Timeout: Bu seçenek fiyatın ani dalgalanması veya iğne atması sebebiyle stoplarınızın patlamasının önüne geçmek içindir. Fiyat 42’nin üzerine çıktığında 300 saniye bekler ve hala üzerinde ise 42.2’den alış emiri gönderilir. 300 saniye sonra eğer fiyat 42’nin altında ise emir gönderilmez, 42’nin üzerinde ama 42.2’nin altında ise emir gönderilir, 42.2 üzerinde ise piyasa fiyatından alış gerçekleştirilir.

Market Order seçili ise Last’ta belirlediğiniz fiyatın üstüne çıkıp 300 saniye sonra hala üzerinde ise piyasa fiyatından alış emri iletilir.

Stop Loss Timeout, ani iğnelerden sizi koruyacağı gibi, zamanından daha geç stop olmanıza ve zararınızın daha fazla olmasına da sebep olabilir. Dikkatli kullanılması gerekir.

Trailing Stop Loss açık ise, stop noktanız, fiyat düştükçe otomatik olarak azalır. Fiyatı, ilk satış fiyatınızın stop loss yüzdesi ile çarpımından çıkan sonuç kadar arkadan takip eder. Örneğin 40’a alıp %5 stop loss koyduğumuz bir işlemde, fiyatın 2 üzerine stop koyulur. Fiyat durmadan düşüp 32 olduğunda da yine 2 üzerindedir.

Tüm parametrelerinizi girip Create Trade butonuna tıkladığınızda, açmak üzere olduğunuz işlemin detaylarının bulunduğu özet pencere görüntülenir ve onayınız istenir. Bu kısımda dilerseniz işleminizle ilgili notlar kaydedebilirsiniz.

5. SMART BUY

Satmış olduğunuz coinler için geri alış işlemi açabileceğiniz kısımdır. Smart Cover’den farkı, satış yapılmaması, sadece alışa yönelik olmasıdır.

Soldaki bölümde sağ üstte seçili paritede ne kadar müsait varlığınız olduğu görüntülenir. Units kısmında satışını yapmak istediğiniz toplam coin miktarını girersiniz. Bought price kısmına, satmış olduğunuz ve geri alışını yapmak istediğiniz coinlerin satış fiyatını (parçalı satış yapıldı ise satış ortalamanızı) girersiniz. 2. ve 3. bölümde de Geri Alış ve Stop-Loss ayarlarınızı yapabilirsiniz. Bu bölümlerle ilgili bilgileri yukarıdaki Smart Cover bölümünde detaylıca anlatmıştık.

ACTIVE & HISTORY

En altta bulunan bu kısımda aktif veya tamamlanmış tüm işlemlerinizin detaylarını görüntüleyebilir, bazı müdahalelerde de bulunabilirsiniz.

Smart Trade — Active

En üstte Pair’in yanındaki büyüteç ikonuna tıklayarak aradığınız işleme daha kolay ulaşabilirsiniz. En sağdaki Autoupdate’i açtığınızda bilgiler periyodik olarak güncellenir. İşlemin en başında bulunan küçük oka tıkladığınızda daha fazla detay görüntüleyebilirsiniz.

Verilen bilgiler ana kısımda parite, borsa, oluşturulma tarihi, durum çubuğu, kar/zarar bilgisidir. Oka tıkladığınızda daha detaylı bilgileri görebilirsiniz.

En sağdaki üç noktalı ikondan, bu işlem üzerinde uygulayacağınız müdahaleler ile ilgili menüye ulaşabilirsiniz;

Add Funds: Ek kademe alımı (Smart Trade) veya ek kademe satışı (Smart Cover)

Close at market place: Piyasa fiyatından işlemi kapat (işlem Smart Trade veya Smart Sell ise satış yap, Smart Cover veya Smart Buy ise alış yap)

Edit: İşlemi düzenlemenizi ve parametreleri değiştirmenizi sağlar.

Share: İşlemin ayarlarını arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz linki oluşturur.

Cancel: İşlemi iptal eder. İlgili işlemde iptal edilene kadar gerçekleştirilen emirlerde aldığınız veya sattığınız coinler cüzdanınızda kalır. Henüz gerçekleşmeyen emirler iptal edilir.

Facebook
Twitter
Instagram